Ajándékozási szerződés

Ügyfeleink gyakran az alábbi kérdésekkel keresnek fel minket ajándékozási szerződés megkötése előtt.

1. Mely esetben illetékmentes az ajándékozás?

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 13. § (5) bekezdése alapján a megajándékozottnak az ajándékot terhelő, igazolhatóan általa átvállalt adósság és egyéb terhek után – ide nem értve az ajándékot terhelő vagyoni értékű jogot – visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetni. Ez a rendelkezés nem alkalmazható, ha a vagyonszerző az ajándékozó egyenes ági rokona.

Egyenesági a rokonság azok között, akik közül egyik a másiktól származik. Amennyiben tehát a megajándékozott az ajándékozó lemenője vagy felmenője (gyermek, unoka, dédunoka, továbbá megfordítva szülő, nagyszülő, dédszülő), úgy az ajándékozás illetékmentes.

2. Kötelező-e az ajándékozási szerződéshez az ügyvédi képviselet?

Igen. Az ingatlan ajándékozási szerződéssel érintett tulajdonjog átruházásához - az adásvételi szerződéshez hasonlóan - ügyvéd (vagy közjegyző) közreműködése szükséges az alábbiak alapján.

Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény 42. § (1) bekezdése szerint: a jogok és tények bejegyzésére irányuló, kérelemre induló eljárásokban a jogi képviselet kötelező. Jogi képviselőként az ingatlanügyi hatósági eljárásban ügyvédi kamarai nyilvántartásba bejegyzett eljárási jogosultsággal rendelkező ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos, valamint a fél képviseletében a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (a továbbiakban: Kjtv.) alapján eljáró közjegyző járhat el.

3. Szükséges mindkét fél akarata, aláírása az ajándékozáshoz?

Igen, mindkét fél akarata szükséges az ingatlan ajándékozáshoz, azt írásba kell foglalni és mind az ajándékozónak, mind a megajándékozottnak alá kell írnia. Az ajándékozáshoz tehát nem elegendő egyoldalún szándék. Ajándékozási szerződés alapján az ajándékozó dolog tulajdonjogának ingyenes átruházására, a megajándékozott a dolog átvételére köteles. Ha az ajándékozási szerződés tárgya ingatlan, az ajándékozó a tulajdonjog átruházásán felül köteles a dolog birtokának átruházására is.

Mit jelent mindez a gyakorlatban?

  • Magánszemély nem készíthet érvényes ajándékozási szerződést ügyvéd nélkül
  • Az ügyvéd ellenjegyzi / távellenjegyzi (távol lévő ügyfél esetén) az írásbeliszerződést, majd benyújtja azt a földhivatalhoz a tulajdonjog-bejegyzés érdekében. Az adóhatóság a földhivatalon keresztük értesül a jogügyletről.

Ha szeretné, hogy az ajándékozási szerződése gyorsan, jogszerűen és problémamentesen készüljön el, keressen minket bizalommal!

 
 
*A jogi szolgáltatásokat nyújtja:
  Paulus és Treer Ügyvédi Társulás (székhely: 1011 Budapest, Fő u. 42. III. em. 2.) ptlegal.hu
  Dr. Taar Benjamin ügyvéd (székhely: 7622 Pécs, Siklósi út 2.)